Zdjecie Aktualnosci

Profilaktyka chorób skóry

Szanowni Państwo

Lato w pełni, temperatury  w słońcu są coraz wyższe, dlatego w tym okresie, w czasie wypoczynku i wakacyjnych aktywności zatroszczmy się o bezpieczeństwo swoje i najbliższych w szczególności dzieci i osób starszych. Chrońmy się przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem. Jeśli już musimy przebywać na zewnątrz, nośmy przewiewnie ubrania i obuwie. Nie zapominajmy również o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Dla lepszego nawodnienia organizmu pijmy regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zabierających cukier lub alkohol. Spożywajmy lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość – szczególnie nabiału, lodów i mrożonek.

Dbajmy o skórę – unikajmy nadmiernego nasłonecznienia

Pamiętajmy –  nowotwór skóry jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie.

Jednym z jego najgroźniejszych rodzajów pozostaje czerniak. Nabawić się go możemy w wyniku ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, a więc w praktyce przede wszystkim podczas przebywania na słońcu. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć nowotworu, zaleca się:

  • unikanie opalania się
  • stosowanie przez cały rok kremów z filtrem (zwłaszcza latem, kiedy powinno się stosować na wszystkie odsłonięte części ciała emulsję z wysokim filtrem)
  • nieużywanie solariów
  • samokontrolę znamion i pieprzyków (warto je sfotografować i porównywać ich stan po miesiącu, dwóch)
  • kontrolę znamion i pieprzyków u dermatologa za pomocą dermatoskopu
  • dietę bogatą w warzywa, owoce i nabiał.

Dla osób szczególnie narażonych powstał program: ABCDE samokontroli znamion – ogólnopolski program profilaktyki nowotworów skóry. Pragniemy Państwa poinformować, że Przychodnia Rodzinna Do-Med zgłosiła swój udział w tym Programie i gdy tylko Warszawski Uniwersytet Medyczny uruchomi program zaprosimy Państwa na badania.