Foto Kleszcze

Wczesna diagnostyka boreliozy – test Lyme Detect

Szanowni Państwo,

Jak co roku wraz z nadejściem wiosny, powraca temat odkleszczowego zakażenia bakteriami wywołującymi boreliozę.

Warto pamiętać, że obecnie kleszcze występują nie tylko w lasach i ich okolicach, ale w każdym dosyć wilgotnym środowisku z dostępem do żywicieli. Może być również park miejski, skwer, czy przydomowy ogród.

Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko ukąszenia podczas spaceru po lesie/parku? Przede wszystkim ubrać się odpowiednio:

Na spacer założyć długie spodnie, skarpetki, pełne buty, koszulkę z długim rękawem, a na głowę – czapkę. Można użyć również preparatów odstraszających te pajęczaki.

Po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w szczególności w okolica pach, pachwin i pępka. Jeśli znajdzie się kleszcz przyczepiony do skóry, należy go jak najszybciej usunąć. Najlepiej użyć do tego specjalnych przyrządów dostępnych w aptekach. 

Pomoc lekarza POZ

Jeśli na swojej skórze znajdziemy kleszcza i nie jesteśmy w stanie sami go usunąć, należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub pielęgniarki POZ.

Ambulatoria i gabinety lekarzy POZ są wyposażone w podstawowe narzędzia pozwalające na usunięcie pasożyta i zdezynfekowanie śladu po ukąszeniu.

Usunięcie kleszcza jest możliwe również w ambulatoriach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Kleszcze są siedliskiem dla wielu patogenów, które przenoszą poprzez pokłucie. Patogeny te mogą powodować poważne choroby, np. Boreliozę   lub  Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM). Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna choroba wirusowa, na którą nie ma leku. Jedynym sposobem zabezpieczenia siebie i swoich bliskich jest profilaktyka, a najlepszą jej formą pozostaje obecnie szczepienie.

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu mogą się szczepić wszyscy dorośli oraz dzieci, które ukończyły 1 rok życia. 

Leczenie specjalistyczne

Jeśli po usunięciu kleszcza pojawią się niepokojące objawy, lekarz POZ może wystawić skierowanie do specjalisty, który podejmie diagnostykę np. w kierunku boreliozy (lekarze POZ nie mają uprawnień, aby wystawić skierowanie na takie badania). Najczęściej jest to lekarz chorób zakaźnych.

Więcej informacji na stronie: https://www.kleszcze.info.pl/jak-sie-chronic

Badanie WCZESNA DIAGNOSTYKA BORELIOZY – test Lyme Detect to innowacyjny test pozwalający na wczesne wykrycie zakażenia krętkiem Borrelia burgdorferi wykonywany w laboratoriach ALAB

Zdiagnozowanie boreliozy w początkowym stadium rozwoju pozwala na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia zapobiegającego rozwojowi poważnych problemów zdrowotnych.

Test „LYME DETECT – wczesna diagnostyka boreliozy” równolegle wykrywa odpowiedź komórkową (interferon gamma produkowany przez swoiste limfocyty T) oraz humoralną (przeciwciała w klasach IgM i IgG wytwarzane przez limfocyty B).

Test uzyskał znak CE, a jego wartość diagnostyczna została udowodniona w wieloośrodkowym badaniu klinicznym. W porównaniu z aktualnie stosowanym dwuetapowym schematem diagnostycznym obejmującym badanie P i test Western Blot (sTTT standard two tier testing) czułość testu LYME DETECT – wczesna diagnostyka boreliozy jest znacząco wyższa, zwłaszcza w okresie pierwszych 3 tygodni od ukąszenia przez kleszcza lub wystąpieniu objawów.

W Przychodni Rodzinnej Do-Med można wykonać komercyjnie test Lyme Detect po wcześniejszym zapisaniu się na pobranie krwi
Telefon do zapisów do punktu pobrań:

 ul. Bysławska 84, tel. 22 290 22 90

 ul. Przewodowa 32, tel. 22 290 23 10