Przychodnie W Czasie Pandemii Featured

Przychodnie w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa skutecznie odstraszyła ludzi, którzy planowali udać się do lekarza w celach profilaktycznych bądź leczenia dolegliwości zupełnie innej natury niż zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Czy nasz strach jest zasadny? Jak długo i czy w ogóle powinniśmy zwlekać z zasięgnięciem porady lekarskiej? Chcemy zapewnić Cię, że nadal warto konsultować niepokojące objawy!

Na początku marca oficjalnie zarejestrowano w Polsce pierwszy przypadek choroby Covid-19. Do chwili obecnej pandemia zasiała panikę na całym świecie i niestety w wielu krajach zebrała ogromne żniwo. Ze zniecierpliwieniem czekamy na szczepionkę, w której pokładamy nadzieję na skuteczne uporanie się z wirusem SARS-CoV-2. W obliczu paraliżującego strachu często odkładamy wizytę u lekarza, aby skonsultować nowo pojawiające się dolegliwości bądź wykonać planowe badania profilaktyczne, jednak zastanówmy się czy warto?

Przychodnie lekarskie przeszły przeobrażenie w zaledwie kilka miesięcy i to co kiedyś wydawało nam się niemożliwe, czyli odbycie wizyty przez telefon, a co więcej e-wizyty, nagle stało się standardem. Zdiagnozowanie przeziębienia po dokładnym wywiadzie, kontynuacja leczenia farmakologicznego, otrzymanie recepty, czy nawet poszerzenie diagnostyki w przypadku podejrzenia innych chorób jest możliwe i odbywa się z sukcesem za pomocą teleporady bądź wideoporady.

Jednak są pewne dolegliwości, które po wcześniejszym przeanalizowaniu przez lekarza na odległość, wymagają wizyty pacjenta w przychodni, celem przeprowadzenia pełnego wywiadu i badania fizykalnego. Przewlekłe unikanie lekarza z powodu aktualnej sytuacji epidemiologicznej rodzi niebezpieczeństwo, że zaniedbamy leczenie schorzeń, które mogą zaważyć na naszym zdrowiu, a w konsekwencji na życiu.

Lekarz rodzinny, internista czy pediatra zapraszają do gabinetu, jeśli dane symptomy wydają się niepokojące bądź pacjentowi ciężko jest konkretnie doprecyzować źródła bólu, a objawy są niejednorodne. Dlatego też w obecnej chwili rekomendowane jest, aby wizyty u lekarza w przychodni odbywały się po uprzednim kontakcie telefonicznym.

Należy również mieć świadomość, że zarówno ginekolog czy onkolog świadczą usługi bez skierowania od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Jeśli więc podejrzewasz u siebie zmiany nowotworowe, możesz niezwłocznie skontaktować się z odpowiednim specjalistą bezpośrednio lub za pośrednictwem swojego lekarza POZ, który wystawi specjalną kartę DILO, uprawniającą do szybkiej ścieżki diagnostycznej.

Przychodnie rodzinne, placówki POZ funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. Jeśli więc obie strony przestrzegają obecnych standardów, wizyty u lekarza są bezpieczne i zalecane.

W wielu przychodniach, kontaktując się bezpośrednio drogą telefoniczną, można uzyskać fachową pomoc także od wysokokwalifikowanych pielęgniarek, które udzielą porady w zakresie radzenia sobie z objawami chorobowymi, wykonają niezbędne procedury medyczne, lub tez wystawią receptę w ramach kontynuacji leczenia, albo zlecenie na materiały medyczne.